WKK w PPNT: Wokół własności intelektualnej w biznesie

Marcowe spotkanie Członków WKK odbyło się w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym i było okazją do porozmawiania o tym, jak własność intelektualna może wpłynąć na wartość firm. Gospodarzem spotkania był prof. UAM dr hab. Jacek Guliński, Dyrektor PPNT i Członek Rady WKK.

Jak chronić wiedzę w firmie?

Patenty, know-how, znaki towarowe czy własne innowacje mogą stać się nielada przewagą konkurencyjną, jeśli firma wie jak nimi zarządzać. Problemem staje się jednak często już identyfikacja procedur, które mogą być uznane za wyjątkową i podlegającą ochronie własność intelektualną firmy. Niewiele polskich przedsiębiorstw zdaje też sobie sprawę, iż wewnętrzne rozwiązania, kupiona technologia bądź wprowadzone niedawno ulepszenia mogą być wliczane do wartości firmy. O tym, czym jest własność intelektualna, jakie elementy się na nią składają i jakiej ochronie podlegają opowiadali eksperci Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Ale nie tylko opowiadali – goście spotkania zostali zaproszeni do aktywnego dzielenia się wiedzą, pracy w grupach i wymieniania poglądów. Prezentacja opierała się na przykładach z różnych branż – od Disneya po małego polskiego producenta butów, dzięki czemu omawiane kwestie można było łatwo osadzić w biznesowej codzienności.

Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu żaden zrzeszony w WKK przedsiębiorca nie będzie obawiał się kradzieży rozwiązań, podszywania się pod swoją markę czy wycieku firmowego know-how. A jeśli wciąż pojawiać się będą wątpliwości – to eksperci PPNT służą radą i wsparciem.

Szybka ścieżka do innowacji

Spotkanie uzupełnione zostało przez omówienie programów publicznych pozwalających na łatwe finansowanie działalności B+R dla przedsiębiorców (tzw. Szybka Ścieżka, Badania na rynek i Bony na innowacje). Informacje te przekazał prof. Hieronim Maciejewski, wicedyrektor PPNT i wybitny chemik, który w laboratoriach Parku opracował już niejedną technologię na potrzeby klientów. Podkreślił on, że współpraca badawcza z jednostką naukową, jaką jest Poznański Park Naukowo-Technologiczny, może przynieść firmom konkretne rozwiązania technologiczne i innowacyjne dedykowane ich działalności.

Kropkę nad „i” postawił mecenas Bartosz Jóźwiak z kancelarii Kolegial prezentując rozwiązania podatkowe: ulgę na działalność B+R i tzw. innovation box, prawniczą nowinkę.

Wieczór zakończył się kuluarowymi rozmowami przy smacznym poczęstunku, w czasie którego goście mieli okazję omówić z ekspertami poufne kwestie związane z ich działalnością.