2023-09-01

Wielkie podzielenie, czyli jak kulturowa tektonika wpływa na gospodarkę i politykę

Sierpniowe spotkanie na zaproszenie Pawła Bugajnego – Prezydenta WKK odbyło się w malowniczo położonych Stajniach Łopuchowskich w Puszczy Zielonce. W wakacyjnej atmosferze wysłuchaliśmy ciekawego wykładu prof. UEP dr hab. Jacka Trębeckiego, który opowiedział o tym jak historia Polski wpływa na nasze obecne zachowania gospodarcze oraz jak i dlaczego Polacy z różnych rejonów Polski inaczej postrzegają rozwój gospodarczy.

Prezentacja Prof. Jacka Trębeckiego pt. Wielkie podzielenie, czyli jak kulturowa tektonika wpływa na gospodarkę i politykę stała się przyczynkiem do ciekawej dyskusji. Tytułowe Wielkie Podzielenie to pojęcie odnoszące się do głębokich i trwałych różnic kulturowych, które kształtują społeczeństwa i wpływają na ich gospodarki oraz politykę. Ta kulturowa tektonika jest rozumiana na różne sposoby przez różnych badaczy, a wśród kluczowych teoretyków, którzy przyczynili się do naszego zrozumienia tego zjawiska, znajdują się Max Weber i Geert Hofstede. Profesor Trąbecki omówił główne założenia teorii tych badaczy oraz zaprezentował szereg danych statystycznych obrazujących jak kształtują się postawy i poglądy polityczne w różnych regionach Polski. Co ciekawe w większości pokrywały się one z granicami państw zaborczych (1866-1914).

Miłośnicy koni mogli też zwiedzić urokliwe Stajnie Łopuchowskie, w których przebywa blisko 60 koni. Stajnie Łopuchowskie to wyjątkowa przystań dla miłośników koni. Ośrodek oferuje kompleksową opiekę nad końmi. Zajmuje się leczeniem, rehabilitacją, korektą, treningami i układaniem młodych koni. Organizuje także zawody skokowe i ujeżdżeniowe, dając szansę podopiecznym na rywalizację i rozwijanie swojego talentu. W bezpośrednim sąsiedztwie powstało też wyjątkowe, ekologiczne osiedle Łopuchowo Sąsiedztwa. W pierwszym etapie powstało 30 domów, o zróżnicowanym metrażu, z zielenią, w spokojnej okolicy dobrze skomunikowanej z Poznaniem. Pierwsze z nich są już zamieszkałe. Domy cieszą się dużym zainteresowaniem, tak samo jak grunty, chętnie kupowane w czasie wysokiej inflacji.

Prezentacja stała się przyczynkiem do ciekawej dyskusji, która kontynuowana była podczas spaceru po urokliwych Stajniach Łopuchowskich, a następnie przy poczęstunku. W serdecznej atmosferze pożegnaliśmy wakacje. Nadchodząca jesień przyniesie zapewne wiele nowych wydarzeń. W Klubie wznawiamy dodatkowe spotkania wiedzowe, spotkania w ramach Grupy HR i Grupy Marketing WKK. Trwają też przygotowania wyjazdu WKK do Dubaju na Targi Designu, do którego można jeszcze dołączyć.